Besmele’nin fazilet ve ehemmiyeti hakkında ne düşünürsünüz ve “Bismillah her hayrın başıdır” söylemi doğru mudur?

Besmelenin önemiyle ilgili pek çok hadis-i şerif vardır. Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

“Bana öyle bir âyet indirildi ki, Dâvûd oğlu Süleyman’la Ben’den başka kimseye indirilmedi. Bu

بِسْـــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Bismillâhirrahmânirrahim’dir.” (Heysemî, 7/86).

بِسْـــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

“Bismillahirrahmânirrahim ile başlamayan her iş bereketsizdir, devam etmez ve köksüzdür.” (Müsned 2/259).

“Gerçek şu ki şeytan, Besmele çekilmeyen yemeği benimseyerek kendi hakkı sayar” (Müslim, Eşribe 102; Ebû Dâvûd, Et’ime 15).

Bütün bu hadislerden anlaşılacağı üzere besmele bir Müslümanın hayatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle “Bismillahirrahmânirrahim ile başlamayan her iş bereketsizdir” ifadesi bize önemli mesajlar sunmaktadır. Buna göre dinimizce meşru sayılan her işe besmele ile başlamak “sünnettir”. Ancak yerine göre farz olduğu durumlarda vardır.

Mesela “hayvan kesmeden önce besmele çekmek (Enam Suresi, 6/121) veya av hayvanını avın üzerine göndermeden önce besmele çekmek (Maide Suresi, 5/4)” gibi.

Besmele çekmek nerede haram olur?

Besmele çekmek bazen de haram olur. Mesela; içki içmeye başlamadan veya çaldığı bir yiyeceği yemeden önce besmele çekmek haramdır.

Bismillahın en kısa mânâsı nasıldır?

“Rahman ve Rahîm Allah’ın adıyla, izniyle başlarım! Yâ Rab! Ben senin isminin yardımı ve bereketiyle okumak, çalışmak istiyorum! Her şey senin kudretinle, icadınla, tevfikinle olduğu gibi yalnız ve yalnız senin isminle başlıyorum!” demektir.

Her işte Bismillah’ı dilinizden düşürmeyiniz. Rahmet hazinelerinin en kıymetli ve en birinci anahtarı Bismillâhirrahmânirrahîm olduğunu unutmayınız.

Besmelenin faziletleri?

Bismillah’ın faziletini Resûl-i Ekrem Efendimiz (aleyhisselam) bakınız ne güzel ifade etmiştir:

“Bismillâhirrahmânirrahîm miftâhu külli kitabin.” Yani:

“Besmele her kitabın anahtarıdır. Besmele Allah’ın isimlerindendir. Besmele’yle Allah’ın ism-i âzami arasında gözün beyazıyla siyahı arasındaki gibi yakınlık vardır.” (Müstedrek)

“Her mühim iş ki, Bismillah’la başlanmamıştır; o işin sonu yoktur! Kapılarınızı Besmele’yle kapatınız. Çünkü şeytan kilitlenmiş kapıyı açamaz.”

Bir sahabeye hitaben, “Evlâdım, Besmele çek! Sağ elinle önünden ye!” buyurdular.

Besmele’nin fazilet ve esrarı o kadar çoktur ki, kalemler onu yazmaktan âcizdir. Besmele sûrelerin tacıdır, dertlerin ilâcıdır; Fâtiha’nın fihristesi ve Kur’ân’in mücmel bir hülâsasıdır.

Birisi gelip Resûl-i Ekrem (aleyhisselam)’ın hazır bulunduğu bir sofraya oturarak Besmelesiz yemeğe başladı. Bir iki lokma alınca yemek tükendi. Durumu gören Peygamberimiz (aleyhisselam), “Eğer bu adam Bismillah diyerek başlasaydı, yemek hepimize kâfi gelirdi.” buyurdular.

Bismillahın en kısa mânâsı, “Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla, izniyle başlarım! Yâ Rab! Ben senin isminin yardımı ve bereketiyle okumak, çalışmak istiyorum! Her şey senin kudretinle, icadınla, tevfikinle olduğu gibi yalnız ve yalnız senin isminle başlıyorum!” demektir.

Besmele Hakkında Rivayet Edilen Bazı Hadis-i Şerifler

Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır. (Beyheki)

Eve girerken Besmele çekilirse, şeytan, “Bu eve girmeme imkan yok” der, dönüp gider. (Tibyan)

Amel defterinde 700 Besmele bulunanı Allahü teâlâ Cehennemden çıkarır.  (Tergib-üs Salat)

Besmele ile yazı yazanın haceti kolaylaşır, Allahü teâlâ da razı olur. (Deylemi)

Besmele ile işe başlayanın günahları af olur. (İmâm-ı Râfiî)

Yemeğe Besmele ile başlayıp, sonunda Elhamdülillah diyenin, daha sofra kalkmadan günahları af olur. (Taberani)

Besmele ile yenen yemek bereketli olur. (İbni Mace)

Sıkıntıya düşen, “Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, her türlü sıkıntıdan kurtulur. (Deylemi)

Bin kere Besmele okuyanın dört bin büyük günahı af olur. (Tergib-üs Salat)

Helaya girerken çekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini göremezler. (Tergib-üs Salat)

Besmele yazılı bir kağıdı, yerden kaldıran sıddıklardan yazılır. (Tergib-üs Salat)

Şeytandan korunmak için, yemeğe Besmele ile başla! (Taberani)

Besmelesiz koku sürünen, şeytanlara da koku sürmüş olur. (İbni Sünni)

Su içerken Besmele çek, bitince de, Elhamdülillah de ve üç nefeste iç! (İbni Sünni)

Yemeğe başlarken, Allahü teâlânın adını anın, yani Besmele çekin! Başında Besmele çekmeyi unutan, hatırladığı zaman, “Bismillahi alâ evvelihi ve ahirihi” desin! (Ebu Davud, Tirmizi, Hâkim)

786 Besmele Havassı ve Sırları?

Besmelenin ebced değeri 786’dır.

Besmeledeki harflerin sırası ile dizilişi ve Ebced değerleri

م ي ح ر ل ا ن م ح ر ل ا ه ل ل ا م س ب
Mim Ye Ha Ra Lam Elif Nun Mim Ha Ra Lam Elif He Lam Lam Elif Mim Sin Be
40 10 8 200 30 1 50 40 8 200 30 1 5 30 30 1 40 60 2

Ebced ile ilgili not: Arap alfabesinde her harfin bir sayısal değeri vardır. İbrânîce ve Ârâmîce’nin de etkisiyle Nabatîce’den Arapçaya geçmiş bulunduğu ve Muhammed peygamber devrinde de olduğu gibi kullanıldığı şeklindedir. En sonraki resimde harflerin Ebced değerleri verilmiştir.

Besmele-i şerifenin bazı faziletleri:

Her gün 786 Besmele okuyan kimse Allah’ın izniyle istediğini elde eder.

Yatmadan önce sağ tarafına yatarak abdestli bir şekilde 21 defa “Bismillahirrahmanirrahim” okuyan şeytan, cin, hırsız, ani ölüm ve diğer bir çok beladan korunur.

Besmele-i şerifi 786 defa isteğinin olması, düşmanlarından kurtulması, bir musibetin kalkması için niyet ederek okunursa istek yerine gelir.

Zalim üzerine 51 defa “Bismillahirrahmanirrahim” okunup yüzüne üflenirse şerrinden korunur.

Yine 51 defa olmayan bir iş için okunursa muvaffak olunur.

Okuma şekli; Besmele-i şerif olarak okunur. yani “Bismillahirrahmanirrahim” denir. 50 tanesi işi bitirecek kişinin yanına gelmeden okunur,veya müsait olunursa kapıda okunur.Son besmele hiç dünya kelamı  konuşmadan,kişinin yanına girerken,yada içeride hissettirmeden yüzüne doğru hafifce üflenir.

Güneş doğarken güneşe karşı 313 defa “Bismillahirrahmanirrahim” okuyan ve arkasından Peygamberimize salat ve selam getiren hesapsız rızık ve zenginliğe kavuşur.

Besmeleyi 786 defa bir bardak suya okuyup, muhabbet ve sevgisi istenilen kişiye içirilirse, içenin kalbinde okuyana veya niyetine okunana karşı sevgi ve muhabbet meydana gelir.

İçinde su buluna bir kaba 786 Besmele yani “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek okuyup muhabbet ve sevgisi istenilen kişiye içirilirse, içenin kalbinde okuyana veya niyetine okunana karşı sevgi ve muhabbet meydana gelir.

Bir kağıda 35 defa “Bismillahirrahmanirrahim” yazıp evinize yada iş yerinize asarsanız, nazar, şeytan  ve cin şerrinden korunur, malın ve kazancınız çoğalır. Bereketi artar.

313 defa Besmele, Pazar günü güneş doğarken, abdestli olarak ve kıbleye yönelerek okur ve 100 defa
Peygamber Efendimize (s.a.v) salatü selam okursa; okuyanın rızkı artar ve bollaşır.

One thought on “Besmele’nin fazilet ve ehemmiyeti hakkında ne düşünürsünüz ve “Bismillah her hayrın başıdır” söylemi doğru mudur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.