Efendimiz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin doğum tarihi 2021’de, 19 Ekim’e denk geliyor

8 Ekim Cuma, kameri aylara göre, Rebîülevvel (anlamı “İlk bahar” demektir) ayının ilk günüdür. Dolayısıyla Rebîülevvel ayının 12. gecesi 571 yılında dünyaya teşrif eden, Efendimiz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin bu sene miladi takvimdeki tarihi 19 Ekim’e denk gelmektedir.

EFENDİMİZ MUHAMMED SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEMİN DOĞUM TARİHİ İLE İLGİLİ FARKLI RİVAYETLER

Genel kabul gören kanaate göre, Fil Vak‘ası’ndan elli (veya elli beş) gün sonra Rebîülevvel ayının 12’sinde Pazartesi günü, Adnânîler’in ana yurdu kabul edilen, Mekke’de dünyaya geldi. Bu tarih, miladî takvime göre, 571 yılının Nisan ayının yirmisi olarak hesaplanmıştır. Yani, 20 Nisan 571.

9 REBİÜLEVVEL OLDUĞUNA DAİR RİVAYET

Astronomi âlimi Mahmûd Paşa el-Felekî, ise Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin oğlu İbrâhim’in vefatı esnasında vuku bulan güneş tutulmasından hareketle bu tarihi Fil Vak‘ası’nın meydana geldiği yılın 9 Rebîülevvel’i olarak tesbit etmiştir.

569 YILINA DAİR RİVAYET

Muhammed Hamîdullah ise Câhiliye dönemi Araplarında câri olan nesî’ uygulamasını göz önüne alarak yaptığı hesaplamada doğum tarihini hicretten önce 53. yılın 12 Rebîülevvel’i (17 Haziran 569 Pazartesi günü) şeklinde belirlemiştir.

Mevlid Kandili Hakkında Kısa Bilgi: 

Mevlid kelimesinin anlamı doğum vakti, doğum günü demektir. Ayrıca ‘doğuş’ manasına gelen ‘vilâdet’ kelimesi de mevlid yerine kullanılır. Mevlid-i Şerif ise Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in doğumu manasına gelir.. Yani Şerefli Doğum, Kutlu Doğum. Halk arasında mevlid denildiğinde, mübarek gün ve gecelerde ya da özel günlerde toplanıp, Kur’an, ilahi okumak ve Süleyman Çelebi’nin yazmış olduğu ve Peygamberimiz’i övdüğü “Vesiletü’n Necat” adlı eserini çeşitli makamlarla seslendirmek akla gelir.

Allahümme salli ala Muhammed ve ala ali Muhammed.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.