Şifa Salavatı

Şifa Salavatı, İslam kültüründe Peygamber Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve sellem) salavat gönderme anlamına gelen bir dua veya övgüdür. Bu salavatlar, Müslümanlar arasında Peygamber’e sevgi ve saygı ifadesi olarak yaygın bir şekilde kullanılır.

Şifa salavatı, hastaların şifâsı için okunan meşhur salâtlardandır. Şifa salavatının Arapçası, okunuşu ve anlamı:

ŞİFA SALAVATI ARAPÇA:

Şifa Salavatı Okunuşu: “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin tıbbi’l-ku­lû­­bi ve devâihâ ve âfiyeti’l-ebdâni ve şifâihâ ve nûri’l-eb­sâri ve diyâihâ ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim.”

Şifa Salavatı Anlamı: Ey Allah’ım! kalblerin tabîbi ve devası, vucutların afiyeti ve şifâsı, gözlerin nûru ve ziyâsı olan Muhammed’e, âline ve ashâbına salât ve selâm eyle.

Şifa Salavatı’nın temel amacı, Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selleme) dua etmek ve onun şefaatine nail olmayı dilemektir. Salavatlar, Allah’ın rahmetini artırmak, günahların affını talep etmek ve genel olarak manevi bir huzur elde etmek için okunabilir.

Şifa Salavatı’nın okunması, İslam inancına göre kişinin manevi huzurunu artırabilir ve Allah’ın rahmetine daha fazla nail olmasına yardımcı olabilir. Bu tür duaların niyeti samimi ve kalpten gelmelidir.

AYRICA BAKINIZ:

Peygamber Efendimiz’in (sallallâhu aleyhi ve sellem) yapmış olduğu şifa duası

 

Hastaların şifası: Ya Şafi ebcedi kaçtır?

 

Peygamber Efendimiz’in (sallallâhu aleyhi ve sellem) yapmış olduğu şifa duası

 

İnsanlığın başına belâ olan (COVİD, grip vs.) virüs ve bütün müsibetlerden korunmak için dua

Baş ağrısı ve yüksek ateş duası

 

Herkese acil şifa olacak ağrıyı kesecek dua!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.